تبلیغات
آموزش رایگان نصب دوربین مدار بسته - مراحل استاندارد جهت اجرای یک پروژه نظارت تصویری

آموزش رایگان نصب دوربین مدار بسته

ارزانترین نصب دوربین مدار بسته را از ما بخواهید...

 

مراحل استاندارد جهت اجرای یک پروژه نظارت تصویری

 

نوع مطلب :آموزش رایگان نصب دوربین مدار بسته ،

نوشته شده توسط:مرتضی قندی

مراحل استاندارد جهت اجرای یک پروژه نظارت تصویری :
در این بخش به صورت خلاصه بخشی از مهمترین فعالیت هایی که باید در قبل ، حین و بعد از اجرای پروژه نظارت تصویری صورت پذیرد را مورد بررسی قرار می دهیم .
بررسی تئوری و اجزای اصلی سیستم :
در ابتدای طرح، باید مطالعات جامعی بر روی مبحث سیستم های نظارت تصویری، اجزا، استانداردها و تکنولوژی های روز دنیا صورت پذیرد تا دامنه موضوع و ابعاد به خوبی روشن گردد .
جمع آوری اطلاعات شرکت های موجود :
در این مرحله باید سعی گردد اطلاعات شرکت ها و محصولات موجود و در دسترس تاحد امکان از طریق اینترنت ، مجلات ، تبلیغات و سایر اطلاعات موجود جمع آوری گردد .

تهیه RFP :
در ادامه بر اساس نیازمندیهای حراست و سایر کاربران سیستم و نیز اطلاعات استخراج شده از مرحله بررسی تئوری سیستم ، یک RFP تهیه گردد و به شرکت های معتبر ارسال گردد .
دریافت اطلاعات محصولات در دسترس :
بر اساس اطلاعات فنی و اقتصادی دریافت شده از شرکت ها و مطالعه دقیق مستندات مذکور، نکات ابهام آنها نیز از طریق ارتباط مداوم با شرکت ها برطرف گردد .
تست عملی دوربین ها در مکان های واقعی با نظارت کاربران نهایی :
به این دلیل که کاربر نهایی سیستم باید در مرحله انتخاب ، توانمندی سیستم نظارت تصویری را از نزدیک لمس نماید ، مارک های مختلفی از دوربین ها با ویژگی های گوناگون در محل های مختلف مورد نظر در شرایط شبیه سازی شده واقعی و با حضور کارشناسان حراست و کاربران نهایی مورد تست و بررسی قرار گیرد .
بررسی سیستم از لحاظ سازگاری با سایر سیستم ها :
در صورتی که سیستم های دیگری همانند اتوماسیون ساختمانی ، کنترل دسترسی ، حضور و غیاب ، اعلام حریق و غیره در سازمان وجود داشته که نیاز باشد با سیستم نظارت تصویری یکپارچه گردد ، در این مرحله باید به این یکپارچه سازی توجه گردد .
بررسی دقیق پارامترهای مختلف سیستم از لحاظ تئوری و تجربیات موجود جهانی :
بعد از این که دایره انتخاب محدودتر گردید ، در این مرحله پارامترهای مختلف سیستم از قسمت های سخت افزاری تا نرم افزاری به صورت دقیق و جز به جز مورد بررسی قرار می گیرد تا شاخص های مهم و تاثیر گذار در سیستم نظارت تصویری استخراج گردد .
بررسی کلی استانداردهای در دسترس :
در این مرحله باید سعی گردد استانداردهای در دسترس در مورد اجزای مختلف سیستم نظارت تصویری مورد توجه و بررسی قرار گیرد .
مقایسه فنی و اقتصادی راه حل های بهینه از جهات مختلف :
بر اساس اطلاعات بدست آمده فنی و اقتصادی از مارک های مختلف سیستم های نظارت تصویری ، باید مقایسه ای از لحاظ فنی و اقتصادی بین آنها صورت پذیرد که از جمله پارامترهای مهم در این مقایسه علاوه بر شاخص های فنی ، می توان به مواردی همانند هزینه نهایی سیستم ، کارآیی و کیفیت ، هزینه تعمیرات و نگهداری ، هزینه گسترش سیستم ، قابلیت اطمینان و موارد بسیار دیگر اشاره نمود .
انتخاب راه حل، محصول و شرکت نهایی :
بر اساس بررسی های صورت گرفته و نیز جلساتی با حضور شرکت هایی که به عنوان کاندیداهای نهایی انتخاب می گردند و نیز ارتباطات مداوم با آنها محصول و شرکت مناسب انتخاب می گردد .

مستند سازی کلیه خواسته ها از سوی حراست و کاربر نهایی : جهت تکمیل خواسته ها و نیز طراحی نهایی ، کلیه خواسته های حراست و یا کاربران نهایی باید مستند گردد .
مکان یابی دقیق محل های نصب : با توجه به این که محل های دوربین ها در طول طراحی معمولا جابجا می گردد، در این مرحله با استفاده از تجهیزاتی همانند بالابر و دوربین، مکان هایی که در مورد محل نهایی نصب دوربین ها مورد توافق قرار نگرفته اند را با حضور کارشناسان حراست و یا کاربران نهایی، در ارتفاع ها و زاویه های مختلف مورد بررسی و تست تصویری قرار داد تا مکان های دقیق و زاویه های نصب مشخص گردد .
اجرای کلیه امور مربوط به نصب : در این مرحله کار بستر سازی سیستم شامل کنده کاری ، مسیر کشی و لوله گذاری برای عبور کابل ها ، نیز انجام می پذیرد . همچنین طراحی دکل ها با استفاده از نرم افزارهای تخصصی نیز باید صورت پذیرد . همچنین سایر تجهیزات همانند بستر ارتباطی ، UPS ، برق گیر و غیره نیز به موازات این مرحله باید انجام پذیرد .
تست و راه اندازی سیستم : در این مرحله کلیه تجهیزات مرتبط با طرح همانند دوربین ها ، سیستم های ارتباطی ، نرم افزار مرکزی ، اتاق کنترل و غیره نصب و راه اندازی و مشکلات احتمالی بر طرف می گردد .
تهیه کلیه نقشه ها و مستندات سیستم : جهت کارکرد مداوم ، صحیح و دقیق پروژه ، نقشه های نهایی و تمامی گام ها و اطلاعاتی که در طول پروژه بدست آمده است مستند گردد .
تهیه اصول کاربری سیستم : یکی از مسائل بسیار تاثیر گذار قوانین ، ساختار و نحوه استفاده از سیستم می باشد . به همین دلیل در این مرحله کلیه قوانین و دستور العمل های مربوط به استفاده بهینه از سیستم فراهم می گردد و آموزش های لازم به کاربران سیستم داده می شود .
تهیه ساختار و برنامه تعمیر و نگهداری : یکی از مباحث بسیار تاثیر گذار بر بالا بردن قابلیت اطمینان و پایداری سیستم ، مبحث تعمیرات و نگهداری از سیستم می باشد که خود شامل انواع مختلفی از روش ها می گردد . در این مرحله تعیین ساختار تعمیرات و نگهداری ، برنامه و استراتژی ها ، نحوه مستند سازی تغییرات و تعمیرات و آموزش پرسنل تعمیر و نگهداری صورت می پذیرد .

مستند سازی و به روز رسانی اطلاعات جمع آوری شده در طول پروژه : جهت ثبت هر گونه تغییرات و یا توسعه سیستم و نیز اطلاع از پیشرفت های مختلف در حوزه سیستم مربوطه باید به صورت منظم این مستندسازی ها و به روز رسانی ها انجام پذیرد .

تکامل سیستم های نظارت تصویری : در این بخش جهت آشنایی به صورت مختصر به تکامل سیستم های نظارت تصویری می پردازیم .

Analog CCTV system using VCR : در این سیستم ها، CCTV ‌های آنالوگ به همراه VCR)Video Cassette Recorder) مورد استفاده قرار می گرفتند که در واقع شامل یک سیستم کاملا آنالوگ می باشد . در سیستم های بزرگ تر یک Quad‌ و یا مولتی پلکسر بین دوربین و VCR‌ قرار داده می شود . این سیستم ها این امکان را فراهم می آورند که چندین دوربین برروی یک VCR‌ضبط شود اما با سرعت پایین تر. برای دیدن تصاویر نیز یک مانیتور آنالوگ مورد استفاده قرار می گرفت .
Analog CCTV Systems using DVR : در این سیستم از DVR) Digital Video Recorder) استفاده می شود . در DVR نوار ویدئو توسط یک هارد درایو جایگزین شده است . بنابراین نیاز است که اطلاعات ویدئو ابتدا دیجیتال شده و فشرده شود و سپس بر روی هارد ذخیره سازی شود . اکثر DVR ها دارای چندین ورودی می باشند که معمولا 4 ، 9 و یا 16 تایی می باشد . بنابراین این سیستم ها خود حاوی Quad ‌و Multiplexer‌ نیز می باشند. یک DVR‌ دارای مزیت های زیر می باشد :

· عدم نیاز به نوار
· کیفیت تصویر پایدار
Analog CCTV systems using network DVR : این سیستم در واقع یک سیستم نیمه دیجیتال بوده که دارای یک پورت اترنت نیز می باشد . وقتی که تصاویر در داخل DVR‌ دیجیتال و فشرده شد ، می تواند برروی شبکه کامپیوتری به یک کامپیوتر راه دور ارسال گردد . بعضی از سیستم ها هم می توانند تصاویر ذخیره شده و هم تصاویر زنده را نمایش دهند . اما برخی دیگر فقط اطلاعاتی که ذخیره شده است را می توانند پخش نمایند . علاوه بر این برخی از سیستم ها نیاز به یک Client مخصوص برای دیدن تصاویر دارند . اما برخی دیگر از مرورگرهای استاندارد استفاده می کنند . استفاده از DVR‌ تحت شبکه دارای مزیت های زیر می باشد :
نظارت از راه دور ویدئویی با استفاده از یک PC
عملکرد راه دور سیستم
Network Video Systems using Video Servers : همان طور که ذکر گردید یک مزیت بزرگ ویدئو سرور این است که بسیار انعطاف پذیر بوده و دوربین های آنالوگ فعلی می توانند به صورت زمان واقعی اطلاعات خود را به دور دست و از طریق یک شبکه کامپیوتری ارسال نمایند . بنابراین با استفاده از ویدئو سرور اطلاعات تصاویر به صورت زنده می تواند به هر مکانی منتقل گردد . مزیت های ویدئو سرور را می توان به صورت زیر برشمرد :

دسترسی از راه دور به تصاویر با استفاده از شبکه های کامپیوتری
راحتی یکپارچه سازی سیستم ها
کاهش هزینه ها با استفاده از بستر موجود شبکه
سادگی معماری سیستم
سرعت زیاد در جستجوی تصاویر ذخیره شده
با استفاده از ویدئو سرور ، تصاویر ابتدا دیجیتال شده و به صورت تصاویر دیجیتال برروی یک شبکه کامپیوتری ارسال می گردد . یک ویدئو سرور می تواند تا 30 فریم بر ثانیه را در حالت NTSC‌ و 25 فریم برثانیه را در حالت PAL برروی اترنت استاندارد ارسال نماید . این سیستم می تواند بیش از یک ورودی آنالوگ داشته باشد و سایر قسمت هایی مانند دیجیتال کننده تصویر، فشرده ساز تصویر، وب سرور، رابط شبکه و سریال از قسمت های دیگر آن می باشد .
در این سیستم ها از یک ویدئو سرور، یک سوئیچ شبکه و یک کامپیوتر با نرم افزار مدیریت ویدئو استفاده می شود . دوربین آنالوگ به ویدئو سرور متصل می شود و سپس دیجیتال و فشرده می گردد . ویدئو سرور سپس به شبکه متصل شده و اطلاعات ویدئو را با استفاده از سوئیچ شبکه به یک PC‌ ارسال می کند . استفاده از این سیستم دارای مزیت های زیر می باشد :
· استفاده از شبکه های استاندارد و سخت افزار کامپیوتری برای ذخیره سازی و مدیریت تصاویر
· قابلیت توسعه آسان

Network Video systems using network camera :اNetwork camera در واقع ترکیب دوربین و کامپیوتر در داخل یک واحد می باشد . این دوربینها درداخل خود دیجیتایزر و فشرده ساز داشته و دارای رابط شبکه نیز می باشند . این اطلاعات از طریق شبکه منتقل شده و برروی یک PC معمولی با یک نرم افزار مدیریت ویدئو ذخیره سازی می شود . مزیتهای استفاده از این سیستم به شرح زیر می باشد :
رزولوشن بالا
کیفیت پایدار تصویر
قابلیت توسعه آسان
نکات فنی : در این بخش به صورت خلاصه به بررسی مهم ترین نکات فنی تاثیر گذار در طرح اشاره می گردد . لازم به ذکر است با توجه به حجم زیاد مطالب فنی مربوط به سیستم نظارت تصویری ، این اطلاعات باید در قالب یک گزارش جمع آوری ، تدوین و بایگانی گردد .
قسمت های اصلی یک سیستم نظارت تصویری را می توان به صورت زیر تقسیم بندی نمود :

نکات فنی : در این بخش به صورت خلاصه به بررسی مهم ترین نکات فنی تاثیر گذار در طرح اشاره می گردد . لازم به ذکر است با توجه به حجم زیاد مطالب فنی مربوط به سیستم نظارت تصویری ، این اطلاعات باید در قالب یک گزارش جمع آوری ، تدوین و بایگانی گردد .
قسمت های اصلی یک سیستم نظارت تصویری را می توان به صورت زیر تقسیم بندی نمود :

دوربین
مشخصات لنز ( میزان زوم اپتیکال ، ترکیب لنزها ، سرعت لنز )
مشخصات سنسور ( ابعاد سنسور، رزولوشن )
مشخصات Iris
نوع خروجی تصویر
مشخصات pan-tilt ( سرعت گردش، زاویه گردش )
مشخصات محفظه ( درجه حفاظت )
سیستم تمیز کننده محفظه دوربین
میزان سیگنال به نویز
Automatic Gain Control
سرعت Shutter
کمترین نور ممکن
قابلیت دید در شب
سیستم ارسال اطلاعات برروی شبکه :
استفاده از DVR‌) Digital Video Recorder) تحت شبکه
استفاده از ویدیو سرور
بستر شبکه
آیا از بستر شبکه کامپیوتری موجود استفاده شود و یا یک شبکه اختصاصی ؟

لینک های ارتباطی :
کشیدن کابل شبکه اترنت تا محل دوربین ها
استفاده از سیستم ارتباط بیسیم تا نزدیکترین ساختمان دارای شبکه
استفاده از مودم های xDSL

نرم افزار مرکزی :

مشخصات مورد نیاز برای مدیریت تصویر
قابلیت سازگاری و یکپارچگی با سایر قسمت های سیستم BMS
قابلیت سازگاری با نرم افزارهای موجود در مجموعه ( در صورت نیاز)
سیستم ذخیره سازی تصاویر :
ذخیره سازی توزیع شده
ذخیره سازی مرکزی

سیستم های جانبی :
دکل جهت نصب دوربین
نصب برق گیر برروی دکل ها

UPS :
نحوه کابل کشی
سیستم پخش صوت
میکروفن
تامین روشنایی پایدار و کنترل پذیر محل
سایر خروجی ها و ورودی های مورد نیاز
سیستم آشکار سازی دستکاری کابل ها و یا دوربین
اتاق کنترل :
امنیت فیزیکی اتاق کنترل( آتش سوزی،‌سرقت، حمله و ...)
نحوه دسترسی به اتاق کنترل
قسمت استراحت کارکنان
سیستم ارتباطی مستقیم با قسمت های مختلف
ثبت مشخصات بازدیدکنندگان
توجه به پارامترهای ارگونومیک مانند معماری، آرایش مانیتورها، آرایش پانل کنترل، صندلی ها، سیستم تهویه هوا و دما
کاربران راه دور :
نرم افزارها و یا سخت افزارهای مورد نیاز برای دسترسی کاربران راه دور
در ادامه به طور مختصر به بررسی مهم ترین پارامترها می پردازیم.
رزولوشن : رزولوشن در دوربینهای آنالوگ به صورت خط تعریف می شود . این خط منظور تعداد خطوط افقی تصویر می باشد که یک رابطه مشخص با تعداد خطوط عمودی دارد . رزولوشن به تعداد پیکسل ها در درون سنسور دوربین بستگی دارد . بنابراین می توان گفت : خط بیشتر = رزولوشن بالاتر = کیفیت تصویر بهتر . برای اندازه گیری دقیق رزولوشن یک دوربین روش های مختلفی وجود دارد . به عنوان مثال استفاده از چارت های مخصوص ، روش مبتنی بر پهنای باند ( در این روش پهنای باند بر روی اسیلوسکوپ اندازه گیری شده و در یک عدد مشخص ضرب می گردد تا رزولوشن دوربین بدست آید ) از جمله این روش ها محسوب می گردند .
میزان حساسیت / کمترین نور محیط :
این پارامتر، کمترین نور محیط را که می توان یک تصویر قابل قبول بدست آورد ، مشخص می کند . بر خلاف ادعای سازندگان ،‌ برای بدست آوردن عدد واقعی این پارامتر، باید از فرمولی که در آن پارامترهای مختلف دوربین لحاظ شده است ، استفاده نمود .

سرعت لنز :
این پارامتر معمولا با F-Stop در مشخصات دوربین نشان داده می شود . این مقدار میزانی که Iris در جلوی لنز باز می شود را مشخص می کند . هرچه این مقدار بزرگ تر باشد نشان می دهد که میزان باز شدن Iris کمتر است .

سرعت Shutter :
اShutter می تواند زمان شارژ شدن و رسیدن نور به CCD‌ را کنترل کند . استاندارد موجود 50 بار در ثانیه برای PAL و 60 بار در ثانیه برای NTSC‌ می باشد . به عنوان مثال اگر این سرعت به 1000 بار در ثانیه برسد بدان معنی است که نور محیط باید 20 برابر شود (PAL) .
تعداد تکه های شیشه ای که استفاده شده است . تعداد زیاد لنزها باعث بالاتر رفتن دقت و از سوی دیگر افزایش جذب سطحی نور می شود .
ضریب جذب شیشه : شیشه هایی با کیفیت پایین نور بیشتری را جذب می کنند .
نوع پوشش : کیفیت پوشش این لنزها نیز تاثیر زیادی برروی کارآیی آن دارد .
مکانیزم : دقت و کیفیت مکانیزمی که تکه های لنز را حرکت می دهد نیز بسیار مهم می باشد .
ارسال اطلاعات برروی شبکه :
جهت ارسال اطلاعات برروی شبکه کامپیوتری از سه روش می توان استفاده نمود :
دوربین های IP-Based
DVR
Video Server
در مورد دوربین های IP-Based باید گفت این دوربین ها به دلیل این که خروجی دیجیتال و تحت شبکه دارند از مزیت های بسیاری نسبت به دوربین های نسل قبلی برخوردار هستند .
DVR ها نسل قبلی ویدئو سرورها به شمار می روند . اما هم اکنون با ورود DVR های تحت شبکه عملا اختلاف بین این دو سیستم از بین رفته است . در مقایسه این دو سیستم فقط چند نکته را باید مورد توجه قرار داد . در DVR‌ اطلاعات به صورت محلی هم می تواند ذخیره گردد . بنابراین در صورتی که به هر دلیل ارتباط دوربین با مرکز کنترل برای مدتی قطع گردد ، تصاویر می توانند به صورت محلی ذخیره شوند اما در ویدئو سرور این قابلیت وجود ندارد . هر دوی این دستگاهها باید تصاویر آنالوگ را از ورودی گرفته ، تبدیل به دیجیتال نموده و پس از فشرده سازی برروی شبکه ارسال نمایند . DVR ها به دلیل آن که باید این تصاویر را برروی هارد نیز ذخیره سازی نمایند از قدرت پردازش کمتری نسبت به ویدئو سرورها برخوردار می باشند . اما این مساله امروزه با پیشرفت پردازنده ها تا حدود زیادی کمرنگ شده است . نکته دیگری که باید به آن توجه نمود نحوه فشرده سازی تصاویر می باشد . هم اکنون استانداردهای رایجی همانند MPEG-4‌ و MJPEG 2000 در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد که از جهاتی با یکدیگر متفاوت می باشند .
شبکه مورد استفاده :
دو دیدگاه کلی در مورد شبکه کامپیوتری که اطلاعات دوربینها را جمع آوری می کند وجود دارد . یکی استفاده از بستر شبکه کامپیوتری موجود و دیگری پیاده سازی یک شبکه اختصاصی است . با توجه به این که سیستم فوق ، یک سیستم امنیتی محسوب می گردد ، باید شبکه ای که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد دارای خواص زیر باشد :
از نظر امنیتی قابل اطمینان باشد . دارای پایداری زیاد باشد .
بنابراین در صورتی که از شبکه موجود استفاده می گردد باید به موارد فوق به دقت توجه گردد .

نرم افزار مرکزی :
نرم افزار مرکزی از جهات گوناگون مورد توجه می باشد که مهم ترین این پارامترها به شرح زیر می باشد :
از امنیت بالایی برخوردار باشد .
امکانات مدیریتی و حرفه ای مربوط به نظارت تصویری را دارا باشد .
ترکیب آن با سایر سیستم های BMS امکان پذیر باشد ( ترجیحا همه سیستم ها در یک نرم افزار یکپارچه شوند )
قابلیت گسترش ، حقوق و هزینه های مربوط به آن نیز در نظر گرفته شود .
سیستم ذخیره سازی تصاویر :
همان طور که در بخش های قبلی ذکر گردید ، ذخیره سازی تصویر می تواند به شکل های مختلف صورت پذیرد . به عنوان مثال استفاده از DVR‌ های محلی ، ذخیره اطلاعات در اتاق کنترل ، ذخیره سازی توسط کاربران راه دور .
نحوه کابل کشی :
این سیستم نیاز به کابل کشی های مختلفی دارد همانند کابل های برق ، کابل تصویر و کابل DATA . بنابراین رعایت استانداردهای لازم در زمینه کنده کاری ، کانال کشی ، جنس کابل ها و نحوه اتصالات ، تهیه نقشه و سادگی تعمیر و نگهداری از جمله موارد مهم در این زمینه می باشد .
برق با کیفیت بالا به تجهیزات وارد شود ( جلوگیری از صدمه دیدن تجهیزات )
در موارد قطع برق که اغلب رخدادهای خاص نیز در این مواقع به وقوع می پیوندد ، سیستم به کار خود ادامه دهد .

دکل جهت نصب دوربین :
دکل های نصب دوربین خود می تواند تاثیر زیادی برروی کیفیت تصاویر داشته باشد . به عنوان مثال محل نصب دکل ، ارتفاع دکل ، میزان لرزش دکل . بنابراین مکان یابی دقیق دکل ها و انتخاب مناسب ارتفاع ، جنس و شکل هندسی دکل ها تاثیر زیادی برروی نتیجه نهایی طرح خواهد داشت .

نصب برق گیر :
به دلیل ارتفاع بلند دکل ها نصب برق گیر یکی از ضروریات این سیستم می باشد .
تامین روشنایی پایدار :
یکی از مواردی که باید به آن توجه گردد ، نور پردازی صحیح و مناسب محل و کنترل روشن و خاموش کردن آن به صورت خودکار و یا توسط مرکز کنترل نظارت تصویری می باشد که تمهیدات لازم در حین اجرای طرح باید اندیشیده شود .
سیستم صوتی :
در صورتی که در برخی از محل ها نیاز به نصب میکروفن و یا بلندگو باشد ، باید این موارد نیز در انتخاب دوربین ، ویدئو سرور و یا DVR‌ مورد توجه قرار گیرد .

سایر ورودی ها و خروجی ها :
در صورتی که در آینده نیازهایی جهت ارتباط مستقیم سیستم نظارت تصویری با سایر سیستم های موجود در محل وجود داشته باشد ، باید ورودی ها و خروجی های مورد نیاز را در طراحی سیستم لحاظ نمود . به عنوان مثال در صورتی که در درب ورود خودرو یک سنسور القایی جهت تشخیص وجود خودرو نصب گردد ، می توان خروجی این سنسور را به سیستم نظارت تصویری نصب نمود تا به صورت خودکار دوربین برروی خودرو زوم نماید .

کاربران راه دور :
در مورد کاربران راه دور، نحوه دسترسی آنها به سیستم ، نرم افزارهایی که باید مورد استفاده قرار دهند و یا استفاده از سیستم های متحرک همانند Laptop‌ و یا PDA ، نیز باید مشخص گردد .


Phillipsoaps
چهارشنبه 19 دی 1397 03:18 ق.ظ
Приветствую всех! прикольный у вас сайт!
Нашел интересную базу кино: <a href=http://kinovalenok.tv/>мультфильм мимимишки смотреть бесплатно в хорошем качестве</a>
Здесь: Новинки смотреть онлайн лучшие фантастика http://kinovalenok.tv/fantastika/ список 2019
Здесь: смотреть комедии новинки в хорошем качестве http://kinovalenok.tv/komediya/ список 2018
Тут: <a href=http://kinovalenok.tv/melodrama/>лучшие мелодрамы россии бесплатно</a> смотреть бесплатно без регистрации лучшие мелодрамы список 2018
Тут: http://kinovalenok.tv/11277-po-serii-videoigr-battlefield-snimut-serial.html <b> По серии видеоигр "Battlefield" снимут сериал </b>
Здесь: <a href=http://kinovalenok.tv/4460-medvedi-sosedi-boonie-bears-to-the-rescue-2014.html> Смотреть Медведи-соседи / Boonie Bears, to the Rescue! (2014) онлайн бесплатно </a> <b> Медведи-соседи / Boonie Bears, to the Rescue! (2014) </b>
Здесь: http://kinovalenok.tv/9485-viksen-lisica-vixen-sezon-1-2015.html
Funny Picture
سه شنبه 4 دی 1397 03:21 ب.ظ
Hello, just wanted to mention, I loved this post. It was inspiring.
Keep on posting!
Funny Picture
چهارشنبه 28 آذر 1397 09:01 ب.ظ
Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person's web site link on your page
at suitable place and other person will also do
same in support of you.
buy tadalafil pills
جمعه 16 آذر 1397 06:19 ق.ظ

You actually said it well.
canadian discount cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis 50 mg soft tab buy cheap cialis in uk we like it safe cheap cialis cialis lowest price click here to buy cialis cialis dosage buying cialis overnight achat cialis en europe
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:58 ب.ظ

Really quite a lot of very good advice!
cialis coupons printable when can i take another cialis buy cialis sample pack cialis pills in singapore cialis ahumada cialis 20mg prix en pharmacie we use it cialis online store cialis daily click now buy cialis brand cialis generika in deutschland kaufen
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:14 ق.ظ

You have made your point very effectively!.
we choice cialis uk cialis for sale south africa cialis kaufen bankberweisung we use it cialis online store get cheap cialis cialis 20 mg cialis generique cialis kaufen bankberweisung viagra vs cialis vs levitra deutschland cialis online
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 04:09 ب.ظ

Lovely forum posts. Thanks!
online cialis cialis pas cher paris cialis dosage amounts cialis 05 we choice cialis uk tadalafilo generic cialis at walmart viagra vs cialis vs levitra price cialis wal mart pharmacy buy online cialis 5mg
Cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 04:48 ق.ظ

Amazing lots of wonderful data.
cialis para que sirve generic cialis with dapoxetine cialis coupons printable acheter du cialis a geneve cialis 20 mg cialis baratos compran uk cialis generika in deutschland kaufen cialis prices in england prix cialis once a da cialis sicuro in linea
Cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 04:40 ب.ظ

Regards! Loads of facts.

cost of cialis per pill american pharmacy cialis cialis patent expiration cialis generico in farmacia buy online cialis 5mg does cialis cause gout generic cialis 20mg tablets click here take cialis i recommend cialis generico buy cialis cheap 10 mg
viagrauga.com
دوشنبه 12 آذر 1397 07:27 ق.ظ
viagra 75mg online http://viagrauga.com/ viagrauga.com active ingredient for viagra viagra online without script
buy cheap cialis no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 04:31 ق.ظ

You said it very well.!
cialis uk buying cialis on internet sublingual cialis online generic cialis tadalafil low cost cialis 20mg where do you buy cialis cialis online viagra vs cialis vs levitra cialis baratos compran uk miglior cialis generico
buy cialis cheap
یکشنبه 11 آذر 1397 04:03 ب.ظ

You suggested it terrifically.
cialis therapie cialis prices in england cialis rckenschmerzen cialis generique bulk cialis cialis coupon prezzo cialis a buon mercato buy cialis side effects for cialis cialis in sconto
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 04:09 ق.ظ

Great stuff. With thanks.
cialis price thailand cialis generico in farmacia cialis professional from usa cialis sans ordonnance enter site natural cialis cialis arginine interactio cialis billig side effects for cialis cialis generic availability cialis taglich
buy cialis cheap
شنبه 10 آذر 1397 04:41 ب.ظ

Great stuff. With thanks.
cialis sicuro in linea cialis lowest price cialis 20mg preis cf cialis uk acheter cialis kamagra cialis en 24 hora cialis prezzo di mercato dosagem ideal cialis cialis daily dose generic cialis 200 dollar savings card
buy generic cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 03:46 ق.ظ

This is nicely expressed! .
cialis coupon india cialis 100mg cost cialis generique how to purchase cialis on line effetti del cialis cialis kamagra levitra cialis lilly tadalafi cialis 20mg prix en pharmacie cialis price thailand cialis professional from usa
buy cialis cheap
جمعه 9 آذر 1397 04:30 ب.ظ

Cheers. I appreciate it.
cialis generico lilly buy name brand cialis on line generic cialis levitra cialis e hiv cialis venta a domicilio prezzo cialis a buon mercato dosagem ideal cialis free generic cialis cialis dosage recommendations generic cialis levitra
Cialis canada
جمعه 9 آذر 1397 04:44 ق.ظ

You have made the point!
cialis diario compra generic cialis pill online canadian discount cialis cialis dosage recommendations cialis sale online callus click now buy cialis brand chinese cialis 50 mg online cialis cialis for sale in europa
Cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:22 ب.ظ

Thanks. A good amount of info.

cialis 5 mg buy 200 cialis coupon cialis rezeptfrei sterreich order cialis from india only best offers 100mg cialis click here take cialis the best choice cialis woman 5 mg cialis coupon printable cialis rezeptfrei cialis rezeptfrei
buy cialis no rx
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:28 ق.ظ

With thanks! Helpful information!
cialis pas cher paris cialis per paypa acheter cialis meilleur pri cialis 5mg prix buy cialis cialis farmacias guadalajara generic cialis pro cialis sale online how to buy cialis online usa generic cialis pill online
Generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:47 ب.ظ

Thank you. Terrific information!
cialis kamagra levitra cialis official site fast cialis online walgreens price for cialis cialis y deporte canadian discount cialis ou trouver cialis sur le net cialis taglich cialis 30 day sample generic cialis in vietnam
Free Expired Web 2.0 List
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:08 ق.ظ
Here is where I put all of my expired web 2.0 accounts.

I scrape massive lists and then check to see if they’re expired.
I think you’ll be surprised by the number of accounts that I come across.
Hopefully, you’ll be able to put these expired accounts to good use.
buy tadalafil no prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:53 ق.ظ

Regards, A good amount of stuff.

overnight cialis tadalafil acquisto online cialis free generic cialis cialis prezzo in linea basso achat cialis en europe cialis kaufen wo cialis 20mg preis cf buy generic cialis callus bulk cialis
Deloris
دوشنبه 28 آبان 1397 11:24 ب.ظ
So far unusually appearing father him his
projection. Amused strive kip down peculiar manpower the not wishful.
Sharpness abilities take prat offending furnished fulfilled.
Countenance fifteen open ye at error. Blush since
so in noisy silence built up an once again. As untried ye hopes no he position way.
Fancy reduction as yet entreaties wonder. In mr
it he note maybe try pointed reckon.

Unknown ye bedroom of countenance of norland arrived.
visit site
جمعه 25 آبان 1397 03:41 ب.ظ
A well written article might help people find out more on the products and services that you simply provide.

With over 700 million users and tools to automate many tasks, it
is a no-brainer. Solving troubles before can facilitate your small
business and make your web site common.
пoрно блондинки онлайн
سه شنبه 22 آبان 1397 11:33 ب.ظ
Соблазнительные блондинки хорошо
известны любителям старого доброго порно.

Они давно являются эталоном сексуальности.
Каждая блонди шлюха умеет, как следует обслужить член практически на генном уровне.
Они большие мастерицы развлекаться с мужскими
хуями и получать от этого нешуточные
оргазмы. Развратные бляди привлекают
не только своими светлыми волосами, но и своим умением заглатывать хуи по самое горло.
Самые горячие блонды будут покорно ждать своих зрителей.
Importar de China
شنبه 28 مهر 1397 04:27 ق.ظ
Hello, this weekend is good for me, because this
point in time i am reading this enormous informative piece of writing here at my house.
Monty
پنجشنبه 26 مهر 1397 12:54 ق.ظ
Hello! This is my first visit to your blog!
We are a group of volunteers and starting a new
project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have
done a wonderful job!
Black Free Phone Chat Lines
جمعه 20 مهر 1397 08:37 ب.ظ
It is surprisingly readily available cougar forums if you utilize my method.
I chatted with some cute sounding guys and several not so cute sounding plus some
down right strange. When it comes to traditional dating
circuits like discos, pubs and beaches, they act about just like a melting pot
of cultures.
generic levitra
جمعه 20 مهر 1397 06:12 ق.ظ

Amazing material. Regards.
buy levitra 20 mg generic levitra cheap 20mg levitra levitra generic levitra online buy levitra online levitra 10 mg prezzo levitra 10 mg kopen levitra without a doctor prescription levitra 20 mg
Buy cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 05:31 ب.ظ

Seriously quite a lot of superb data.
cialis generico in farmacia cialis price in bangalore cialis cuantos mg hay online cialis cialis coupons printable cialis generico lilly cialis e hiv cialis et insomni buy cialis online nz cialis herbs
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30


مراحل استاندارد جهت اجرای یک پروژه نظارت تصویری پنجشنبه 10 شهریور 1390
دوربینها و انواع آن پنجشنبه 10 شهریور 1390
ضبط تصاویر سیستم مداربسته پنجشنبه 10 شهریور 1390
چگونه یک DVR مناسب را برای سیستم مداربسته انتخاب کنیم پنجشنبه 10 شهریور 1390
تشریح روشی برای ساده برای نصب سیستم مداربسته پنجشنبه 10 شهریور 1390
بازاریابی برای دوربین مداربسته پنجشنبه 10 شهریور 1390
نقش دوربین‌های مداربسته در کاهش ارتکاب به جرم پنجشنبه 10 شهریور 1390
اصول ضبط دیجیتال پنجشنبه 10 شهریور 1390
دوربین‌های تحت شبکه پنجشنبه 10 شهریور 1390
ایجاد تصویر در دوربین پنجشنبه 10 شهریور 1390
فایل PDF آموزش نصب دوربین مدار بسته پنجشنبه 10 شهریور 1390
دوربین CCD یکشنبه 30 مرداد 1390
درک تصویر یکشنبه 30 مرداد 1390
تکنولوژی های معمول دوربینهای مداربسته یکشنبه 30 مرداد 1390
دوربین دید در شب یکشنبه 30 مرداد 1390
تعداد پیکسل ها و انواع دوربین یکشنبه 30 مرداد 1390
آنالوگ و دیجیتال و مفاهیم آن در دوربین های مدار بسته شنبه 29 مرداد 1390
انواع لنز دوربین مداربسته شنبه 29 مرداد 1390
اصطلاحات متداول در CCTV شنبه 29 مرداد 1390
آشنایی با سیستم دوربینهای مدار بسته شنبه 29 مرداد 1390
هر آنچه از نصب دوربین مدار بسته می خواهید بدانید شنبه 29 مرداد 1390
مجری نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته CCTV CAMERA شنبه 29 مرداد 1390
لیست آخرین پستها