تبلیغات
آموزش رایگان نصب دوربین مدار بسته - انواع لنز دوربین مداربسته

آموزش رایگان نصب دوربین مدار بسته

ارزانترین نصب دوربین مدار بسته را از ما بخواهید...

 

انواع لنز دوربین مداربسته

 

نوع مطلب :آموزش رایگان نصب دوربین مدار بسته ،

نوشته شده توسط:مرتضی قندی

 

تقسیم بندی لنزهای دوربین مداربسته بر اساس مكانیزم كار و نوع كاربری:

1. لنزهای fix
- لنزهای fix صنعتی
- لنزهای fix مینی كمرا
2. لنزهای varifocal (فاصله كانونی متغییر)
3. لنزهای motorize (موتور دار)

یكی از مهمترین قسمت های طراحی سیستم مداربسته انتخاب نوع لنز است.
چرا؟

حسگر تصویر یا ccd نور را توسط لنز گرفته تبدیل به پالس های الكتریكی كرده (0 or -12 v) و تحویل سرور مانیتورینگ یا DVR می دهد، سرور مانیتورینگ طبق پروتكل خاصی، این پالس ها را گرفته و دوباره تبدیل به تصویر می كند و نمایش می‌دهد.

اگر نور مناسبی به ccd نرسد نمی تواند تصویر مناسبی بدهد یعنی اگر از یك لنز، با كیفیت نامناسب استفاده كنید تصویر مناسبی نخواهید داشت.

فرض می كنیم از یك دوربین فوق العاده حرفه ای با رزولوشن بسیار بالا استفاده شود وقتی نور مناسبی از طرف لنزبه سمتccd هدایت نشود، به طبع ccd نمی تواند تصویر مناسبی ارسال كند چرا كه كل نوری كه به ccd می رسد از لنز عبور و در صورت نامناسب بودن لنز،خواص، شكست، چگونگی نور عبوری از آن تغییر كرده و لذا ccd بر اساس ورودی های غلط، تصویر نامناسبی را ارسال می كند.

بعد از انتخاب لنز مناسب از نظر كیفیت نوبت به انتخاب لنز مناسب و كارا از نظر زاویه و عمق دید می شود، یكی دیگر از مواردی كه در انتخاب لنز مهم است انتخاب لنز با فاصله كانونی مناسب است چرا كه فاصله كانونی لنز بیان گر زاویه و عمق دید لنز است كه هر چه این عدد (فاصله كانونی بر حسب میلی متر) بزرگتر باشد عمق دید لنز بیشتر و هر چه كوچكتر باشد زاویه دید لنز بیشتر است.

به عبارتی زاویه دید با عمق دید نسبت عكس دارند، هر چه زاویه دید بالاتر رود عمق دید پایین تر می آید و هر چه زاویه دید پایین تر بیاید عمق دید بالاتر می رود.

لازم به ذكر است لنز wide به دلیل زاویه دید بالا انتخاب می شود نه به دلیل عمق دید پایین و به همین ترتیب لنز های tele (لنزهایی با فاصله كانونی بالا) به دلیل عمق دید بالا.

در تمامی لنز ها یك بخش به نام آیریز وجود دارد كه كار آن تنظیم نور عبوری از لنز (در محیط ها و ساعات مختلف شبانه روز) می باشد. در برخی از لنز ها، آیریز به صورت خود كار تنظیم می گردد (Auto iris) ودوربین هایی كه از این سری لنز ها استفاده می كنند قادر خواهند بود در تمامی ساعات شبانه روز تصویری كاملا واضح و ایده‌آل را به سرور ارسال كنند. در برخی دیگر از لنزها آیریز به صورت دستی تنظیم می گردد (manual iris) و دوربین هایی كه از این سری لنز ها استفاده می كندد فقط قادر خواهند بود در نوری تصویر شفاف و واضح ارائه دهند كه آیریز آن ها بر اساس آن تنظیم گشته است و با تغییر نور نسبت به میزان تغییر، تصویر از حالت عادی خارج می شود.

لنز های فیكس دوربین مداربسته

لنزهایی هستند كه فاصله كانونی آنها كاملا ثابت بوده و به واسطه فاصله كانونی ثابت عمق و زاویه دید كاملا ثابتی را دارا می باشند. این لنزها با یك عدد برحسب میلی متر نشان داده می شود. مثلا لنز فیكس 2.8 mm و همان طور كه گفته شد این فاصله كانونی (2.8 mm)، بیان گر زاویه دید (حدود 150 درجه) و عمق دید (حدود 8 متر) می باشد.

لازم به ذكر است لنز های فیكس (board mount، cs mount) در مواقعی انتخاب می شوند كه زاویه و عمق دید مناسب دقیقا مشخص باشد.

لنزهای varyfocal دوربین مداربسته (فاصله كانونی متغییر)

این لنز ها دارای فاصله كانونی متغییر بوده و به واسطه این فاصله كانونی متغییر زاویه دید و عمق دید متغییری را در بازه فاصله كانونی دارا می باشند این سری از لنزها عموما با دو عدد فاصله كانونی معرفی می شوند.

مثلا لنز 5~50 كه فاصله كانونی آن از 5mm تا 50mm می باشد.

تمامی لنز های varifocal یك فاصله كانونی اولیه دارند و یك فاصله كانونی ثانویه كه فاصله دو عدسی لنز از یكدیگر را نشان می دهد.

وقتی می گوییم لنز 5~50 یعنی فاصله كانونی لنز از 5 میلیمتر تا 50 میلیمتر قابل تغییر و تنظیم است و به اصطلاح نسبتا اشتباه ولی رایج یعنی اینكه وقی لنز در حالت 50 قرار می گیرد فاصله 50 متری را تا 1 متر نزدیك می كند. ولی در واقع این طور نیست، بر اساس یك سری محاسبات فاصله 50 متری را در فاصله 20/1 نشان می دهد ولی به علت سهولت انتخاب لنز و درك بیشتر لنز می گویند كه فاصله 50 متری را می‌آورد در فاصله 1 متری. به طور خلاصه در عوام از فرمول زیر برای محاسبه می شود.

بزرگنمایی = فاصله كانونی/ مسافت

لازم به ذكر است به دلیل دستی (manual) بودن فاصله كانونی در لنز های varifocal، این لنزها پس از اعمال تغییرات و انتخاب و تنظیم فاصله كانونی مناسب و كارا تبدیل به یك لنز فیكس با فاصله كانونی تنظیم شده می شوند و این تغییرات فاصله كانونی به صورت دستی به كاربر (فقط) این امكان را می دهد كه بتوانند فاصله كانونی كارا را (زاویه و عمق دید مناسب را) در بازه‌ی از پیش تعیین شده لنز انتخاب و تنظیم كند.

هر لنز varifocal دارای دو اهرم است كه در یكی این اهرم ها مربوط به تغییر مكان عدسی دوم (فاصله كانونی) بوده و اهرم دیگر مربوط به تنظیم فاصله عدسی اول تا ccd (تنظیم وضوح و شفافیت تصویر) می باشد. به طور خلاصه لنزهای varifocal دارای focus خودكار نبوده و بعد از اعمال هر گونه تغییری در محل قرارگیری عدسی دو (فاصله كانونی) نیاز به تغییر محل قرارگیری عدسی اول نیز هست (manual focus).

این لنزها در مواقعی انتخاب می شوند كه در هنگام طراحی اولیه قادر به انتخاب دقیق زاویه دید و عمق دید مناسب نباشیم و در این حالت به طبع نمی توان فاصله كانونی مناسب را انتخاب كرد. (نمی توان از یك لنز fix استفاده كرد) لذا برای انتخاب این فاصله كانونی نیاز به یك بازه‌ی فاصله كانونی است، كه لنزهای varifocal این بازه را در اختیار كاربران قرار می دهند.

لنزهای motorize

این لنزها از نظر امكان تغییر محل عدسی ها و در نتیجه تغییر فاصله كانونی لنز (تغییر بزرگنمایی، زاویه دید و عمق دید) و وضوح تصویر دقیقا مشابه لنزهای varifocal بوده با این تفاوت كه فاصله كانونی آنها با دستگاه های كنترل از راه دور و توسط موتور داخل لنز تغییر می كند و تغییر مكان عدسی اول جهت وضوح و شفاف سازی تصویر كاملا به صورت خودكار و هوشمند انجام می گیرد. لنزهای motorize عموما مانند لنز های varifocal با دو عدد فاصله كانونی بر حسب میلی متر معرفی می شوند. و در حالت تجاری به صورت یك عدد كنار x هم نمایش داده می شوند. مثلا لنز motorize 34x كه این عدد معرف قدرت بزرگنمایی لنز بوده كه حاصل تقسیم فاصله كانونی اولیه لنز (حالت wide) و فاصله كانونی نهایی لنز (حالت tele) می باشد.

میزان بزرگنمایی در لنزهای motorize [دقیقا مشابه لنزهای varifocal] به صورت تجاری و در بین عوام از فرمول زیر محاسبه می شود.

بزرگنمایی = فاصله كانونی/ مسافت

البته این محاسبه بر اساس بیشترین فاصله كانونی در لنزهای motorize مرسوم تر است:

(فاصله قرار گیری جسم تا دوربین) بزرگنمایی = مسافت / بیشترین فاصله كانونی

لازم به ذكر است لنزهای motorize تقریبا منسوخ شده اند به این دلیل كه وقتی لنز در حالت tele قرار می گیرد (بیشترین فاصله كانونی و دورترین حالت عدسی دوم نسبت به عدسی اول) زاویه دید بسیار محدود شده و برای جبران این ضعف و پوشش بیشتر محیط نیاز به حركت دوربین و استفاده از پایه های گردان می باشد و به دلیل منسوخ شدن پایه های گردان و بالا رفتن قیمت نهایی یك مجموعه كامل (لنز motorize + دوربین + كاور out door + فن + هیتر +پایه گردن + دستگاه كنترلر) به ندرت از این گونه لنزها استفاده می شود (مگر در شرایط بسیار خاص). و در حال حاضر دوربین های اسپید دام (سر فصل مربوطه مفصلا درباره آن بحث خواهیم كرد) جایگزین این مجموعه شده اند كه علاوه بر امكانات فوق العاده بیشتر (سرعت بالاتر چرخش، قابلیت برنامه ریزی دقیق و حرفه ای، امكان اتصال حسگرها و ...) دارای قیمت فوق العاده پایین تری نیز می باشند.

روشن محاسبه لنز مورد نیاز:
محاسبه لنز 

منبع:شرکت گام نو قشمK SA
پنجشنبه 25 مرداد 1397 08:36 ق.ظ
Heⅼlo! Τhіѕ is қind of off topic Ьut I neеd some advice fгom aan established blog.
Is it hɑrd to set up yoսr ownn blog? І'm nott very
techincal bᥙt I can figure things оut pretty quick.

І'm thiinking about creating mу оwn but I'm not sure wherе tо begin. Do you have any ideas or suggestions?
Ƭhank үou
Adams
یکشنبه 7 مرداد 1397 07:47 ب.ظ
For latest information you have to pay a visit web and on world-wide-web I
found this web site as a most excellent web site for hottest updates.
stone Janah
شنبه 9 تیر 1397 08:00 ق.ظ
I loved аѕ mucһ ɑs yoᥙ wіll receive carried oսt
right hеre. The sketch is tasteful, your authopred subject
matter stylish. nonetһeless, youu command ɡet got ɑn shakiness oveer thɑt you wish ƅe delivering thе folⅼowing.
unwell unquestionably cоme more fοrmerly again sіnce еxactly tһe sɑme nearⅼу ɑ lot often inside case you
shield thіs increase.
quinn
چهارشنبه 23 خرداد 1397 06:14 ق.ظ
Whɑt'ѕ up, tthis weekend iss ցood in favor of mе, for tһe reason that tһis occasion i am reading thjs ɡreat educational post here
at mү һome.
choc
شنبه 15 اردیبهشت 1397 01:44 ق.ظ
Hi there, just became alert to your blog through Google,
and found that it is really informative. I am gonna watch out for
brussels. I'll be grateful if you continue this in future.
Numerous people will be benefited from your writing.
Cheers!
depforce ingredients
جمعه 31 فروردین 1397 09:27 ب.ظ
You're soo cool! I do nott thiink I haave read sometrhing likee tthat
before. So wonderful tto find another person with a ffew original
thoughts on ths topic. Seriously.. maby thanks foor stawrting thiks up.

Thiis site iss onne thing that's ndeded on the web, someeone witth a ljttle originality!
Sally Hussin
یکشنبه 26 فروردین 1397 10:58 ق.ظ
Hey there! I just wantеd to ɑsk if yoս ever have any trouble with hackers?

My ⅼast blog (wordpress) ᴡaѕ hacked and Ӏ еnded uⲣ losing mоnths of һard ѡork ɗue tⲟ no backup.
Ɗо yоu hаve any solutions tߋ ѕtοp hackers?
buy viagra super active
پنجشنبه 23 فروردین 1397 12:25 ب.ظ
For mߋst up-to-datе informatiоn yoᥙ haᴠe t᧐ go to see the web and оn internet
I found this website as а ƅest site for most recеnt updates.
Aly johnson
شنبه 11 فروردین 1397 10:40 ق.ظ
Woah! I'm really loving the template/theme of this site.
It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to geet that "perfect balance" between superb usability and appearance.
I must say you have done a excellent job with this.

Also, the bllog loads extremely fast for me onn Safari.

Exceptional Blog!
mezo
دوشنبه 6 فروردین 1397 08:00 ب.ظ
Greetingѕ frⲟm Florida! Ι'm bored att work sⲟ I ddcided tο browse your site
on mү iphone ɗuring lunch break. I love thе knowledge yoս present
here and can't wait to take a lolok when I ցеt homе.
I'm shocked at hoԝ quick yoᥙr blog loaded оn my
cel phone .. Ι'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome site!
What is leg length discrepancy?
شنبه 1 مهر 1396 06:10 ب.ظ
It's going to be end of mine day, however before ending I am reading this fantastic paragraph to increase
my knowledge.
Can Pilates make you look taller?
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:40 ق.ظ
Do you mind if I quote a few of your articles as long as
I provide credit and sources back to your webpage? My blog is in the exact same area of interest as yours and my visitors would genuinely benefit from some of the information you present here.

Please let me know if this okay with you. Appreciate it!
absorbedradius36.wordpress.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 12:53 ب.ظ
Please let me know if you're looking for a article writer for your site.
You have some really great posts and I believe I
would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some articles for your blog in exchange
for a link back to mine. Please blast me an email if interested.
Thank you!
luisa5gardner57.exteen.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:14 ق.ظ
This blog was... how do I say it? Relevant!!
Finally I have found something which helped
me. Appreciate it!
sheilahlockaby.jimdo.com
جمعه 13 مرداد 1396 04:49 ب.ظ
I needed to thank you for this fantastic read!! I definitely loved every bit of it.

I've got you bookmarked to check out new stuff you
post…
Foot Complaints
سه شنبه 3 مرداد 1396 08:36 ب.ظ
I really like reading an article that can make men and women think.
Also, thank you for permitting me to comment!
manicure
جمعه 8 اردیبهشت 1396 01:31 ب.ظ
Hi there excellent website! Does running a blog similar to this require a massive amount work?
I have absolutely no knowledge of computer programming
however I was hoping to start my own blog soon. Anyways,
if you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
I understand this is off subject but I just needed to ask.

Cheers!
manicure
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 05:00 ب.ظ
You can certainly see your skills within the article you
write. The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe.

Always go after your heart.
BHW
یکشنبه 20 فروردین 1396 09:41 ق.ظ
Today, I went to the beach front with my kids.
I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the
shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her
ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely
off topic but I had to tell someone!
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 04:20 ق.ظ
It's going to be ending of mine day, however before
ending I am reading this impressive article to increase my experience.
manicure
چهارشنبه 16 فروردین 1396 11:43 ق.ظ
Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of
your site is excellent, let alone the content!
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 10:49 ق.ظ
I like the valuable information you provide in your articles.
I'll bookmark your blog and take a look at once more here regularly.
I'm slightly sure I'll be told many new stuff proper right here!
Good luck for the next!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


مراحل استاندارد جهت اجرای یک پروژه نظارت تصویری پنجشنبه 10 شهریور 1390
دوربینها و انواع آن پنجشنبه 10 شهریور 1390
ضبط تصاویر سیستم مداربسته پنجشنبه 10 شهریور 1390
چگونه یک DVR مناسب را برای سیستم مداربسته انتخاب کنیم پنجشنبه 10 شهریور 1390
تشریح روشی برای ساده برای نصب سیستم مداربسته پنجشنبه 10 شهریور 1390
بازاریابی برای دوربین مداربسته پنجشنبه 10 شهریور 1390
نقش دوربین‌های مداربسته در کاهش ارتکاب به جرم پنجشنبه 10 شهریور 1390
اصول ضبط دیجیتال پنجشنبه 10 شهریور 1390
دوربین‌های تحت شبکه پنجشنبه 10 شهریور 1390
ایجاد تصویر در دوربین پنجشنبه 10 شهریور 1390
فایل PDF آموزش نصب دوربین مدار بسته پنجشنبه 10 شهریور 1390
دوربین CCD یکشنبه 30 مرداد 1390
درک تصویر یکشنبه 30 مرداد 1390
تکنولوژی های معمول دوربینهای مداربسته یکشنبه 30 مرداد 1390
دوربین دید در شب یکشنبه 30 مرداد 1390
تعداد پیکسل ها و انواع دوربین یکشنبه 30 مرداد 1390
آنالوگ و دیجیتال و مفاهیم آن در دوربین های مدار بسته شنبه 29 مرداد 1390
انواع لنز دوربین مداربسته شنبه 29 مرداد 1390
اصطلاحات متداول در CCTV شنبه 29 مرداد 1390
آشنایی با سیستم دوربینهای مدار بسته شنبه 29 مرداد 1390
هر آنچه از نصب دوربین مدار بسته می خواهید بدانید شنبه 29 مرداد 1390
مجری نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته CCTV CAMERA شنبه 29 مرداد 1390
لیست آخرین پستها